Podmínky přijímacího řízení

PODMÍNKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ DSP HVT/HST (Č, E)

Tento dokument (dále jen Podmínky) pro akreditovaný Doktorský studijní program Historie věd a techniky/History of Science and Technology, studijní obor Historie věd a techniky/History of Science and Technology v českém a anglickém jazyce stanovuje podmínky pro přijetí do prezenční a kombinované formy tohoto doktorského studijního programu na FEL ČVUT v Praze.

Přijímání uchazečů do DSP Historie věd a techniky/History of Science and Technology se řídí:

1. Zákonem č. 111/1998 Sb. o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), v platném znění (dále jen „Zákon“),

2. Statutem Českého vysokého učení technického v Praze (schváleným AS ČVUT v Praze 28. června 2017 a platným od 1. září 2017), tj.:

a) čl. 6 Přijímání ke studiu,

b) čl. 9 Podmínky studia cizinců,

c) čl. 11 Poplatky spojené se studiem (1) - viz Příloha č. 5 ke Statutu ČVUT,

d) čl. 45 Úřední deska a doručování a

3. těmito Podmínkami přijímacího řízení do DSP HVT pro akademický rok 2020/2021.

KONKRÉTNÍ PODMÍNKY PŘIJÍMACÍHO ŘÍZENÍ DO DSP HVT/HST

Doktorský studijní program: Historie věd a techniky/ History of Science and Technology

Studijní obor: Historie věd a techniky/History of Science and Technology

Kód programu: P0222D120032/ P0222D120033

Forma studia: prezenční, kombinovaná

Standardní doba studia: 4 roky

Udělovaný akademický titul: doktor (Ph.D.)

Jazyk studia: čeština, angličtina

Podmínky pro přijetí ke studiu:

1

Dosažení vysokoškolského vzdělání v magisterském studijním programu.

2

Úspěšné absolvování dvoukolového přijímacího řízení.

Přihláška ke studiu

Ke studiu na FEL ČVUT v Praze se uchazeč přihlašuje podáním Přihlášky k Doktorskému studijnímu programu Historie věd a techniky/ History of Science and Technology (HVT/HST). K přihlášce je třeba doložit požadované dokumenty, přiložit doklady o zaplacení poplatku a zaslat ji na adresu:

Oddělení pro vědu a výzkum FEL ČVUT v Praze

Technická 2

CZ-166 27 Praha 6.

Rozhoduje datum doručení.

Obecné informace:
Termíny zaslání přihlášek do DSP HVT/HST:

do 30. dubna (zahájení studia od 1. 9.)

nebo

do 31. října (zahájení studia od 1. 2.)

Administrativní poplatek:
Výše poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením (dále jen Poplatek) činí 800 Kč.
Úhrada na číslo účtu:
KB PRAHA 6
Č. ÚČTU 19-5504540257/0100
HESLO: DSP HVT HST   

Bližší informace o DSP Historie věd a techniky/History of Science and Technology (HVT/HST):

Oborová rada DSP Historie věd a techniky/ History of Science and Technology nabízí seznam rámcových (obecných) témat disertačních prací, zveřejněných na http://www.fel.cvut.cz a v těchto podmínkách formou přílohy, ale uchazečům umožňuje i případnou individuální volbu tématu.

Návrhy konkrétních témat, které budou předloženy v projektu v rámci přihlášky, je nutné dopředu (nejméně dva měsíce před termínem podání přihlášky) konzultovat s předsedkyní Oborové rady DSP HVT/HST, paní prof. PhDr. Marcelou Efmertovou, CSc. (efmertov@fel.cvut.cz), a poté uvést do přihlášky nejen téma, ale i jméno školitele rámcového tématu.

Náležitosti přihlášky ke studiu

A. Doklad o dosaženém vzdělání – úředně ověřené kopie dokladů o vzdělání:

A a) Uchazeči, kteří do doby podání přihlášky řádně a úspěšně dokončili magisterské studium, připojí k přihlášce doklad o úspěšném vykonání státní závěrečné zkoušky magisterské etapy studia a úředně ověřenou kopii magisterského diplomu. Uchazeči, kteří do doby podání přihlášky magisterské studium ještě řádně nedokončili, předloží na FEL ČVUT v Praze doklad o úspěšném vykonání státní závěrečné zkoušky magisterské etapy studia a ověřenou kopii magisterského diplomu co nejdříve po uzavření magisterské etapy studia, nejpozději do zápisu do DSP HVT/HST.

A b) Uchazeči, kteří absolvovali magisterské studium na zahraniční škole (vyjma Slovenské republiky), předloží doklad o uznání zahraničního vysokoškolského vzdělání v souladu s ustanovením § 89 a § 90 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách, v termínu nejpozději do zápisu do DSP HVT/HST.

Potvrzení o znalosti českého jazyka musí přiložit jen cizinci (kromě občanů Slovenské republiky), a to buď:

• úředně ověřenou kopií dokladu o vykonané maturitní nebo státní zkoušce z českého jazyka,

nebo

• úředně ověřenou kopii potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka na stupni B2. Potvrzení o vykonání zkoušky z českého jazyka je třeba přiložit k přihlášce ke studiu, případně doručit nejpozději v den konání přijímacího řízení.

• ve výjimečných případech, schválených Oborovou radou DSP HVT/HST, je možno využít i francouzského jazyka v souladu se smlouvou FEL ČVUT v Praze a Université Paris 1 Panthéon Sorbonne (forma studia co-tutelle).

B. Strukturovaný odborný životopis podepsaný uchazečem.

C. Návrh projektu uvažované doktorské disertační práce včetně nástinu její metodologie a metodiky, seznamu pramenů a odborné literatury vztahující se k projektu v rozsahu pěti až deseti stran.

D. Souhrn dosavadních odborných aktivit (např. udělené granty, pedagogická činnost, spolupráce na výstavách, průvodcovská činnost, redakční a další jiná praxe atd.).

E. Seznam vlastní publikační činnosti zaměřené k oboru studia k přijímacímu pohovoru.

F. Doklad o zaplacení poplatku za úkony spojené s přijímacím řízením.


Údaje v přihlášce musí být pravdivé a úplné. Nepravdivá nebo neúplná přihláška, stejně tak přihláška bez připojených příloh, nebude přijata. K přihlášce došlé po termínu nebude brán zřetel.


Přijímací pohovor

Termíny přijetí přihlášek do DSP jsou v akademické roce vždy dva – 30. 4. a 31. 10. Proděkan může na návrh předsedkyně Oborové rady DSP HVT/HST (po dohodě všech členů Oborové rady) vyhlásit mimořádný termín přijímacího řízení pro další zájemce o studium v DSP HVT/HST. Vyhlášení mimořádného termínu bude zveřejněno na Úřední desce FEL ČVUT v Praze.

Přijímací pohovor má charakter výběrového dvoukolového řízení a probíhá před Oborovou radou DSP HVT/HST. Cílem přijímacího pohovoru je zjištění předpokladů pro studium v daném DSP HVT/HST a pro samostatnou vědeckou tvůrčí a publikační činnost a zjištění odpovídající úrovně odborných a jazykových znalostí žadatele.

Dvoukolové přijímací řízení do DSP HVT má formu písemných testů a ústních pohovorů.

Během obou fází přijímacího pohovoru jsou prověřovány především odborné znalosti, invenčnost a připravenost uchazeče k samostatné vědecké práci ve zvoleném oboru. Součástí ústního přijímacího pohovoru je odborná rozprava nad předloženým projektem disertační práce. Přijímací pohovor se skládá v souladu s akreditací oboru Historie věd a techniky/History of Science and Technology v českém nebo v anglickém jazyce, popřípadě v jazyce světovém v souladu s oborovými podmínkami přijímacího pohovoru (pro co-tutelle, double degree).

Přijímací pohovor v náhradních termínech může být uchazeči proděkanem povolen v případě, že o to písemně požádá a že jeho žádost bude k rukám proděkana FEL ČVUT v Praze doručena nejpozději třetí den po stanoveném dni konání pohovoru v řádném termínu. Proděkan žádosti vyhoví, pokud se uchazeč nemůže pohovoru zúčastnit v řádném termínu ze závažných a doložených důvodů.

Podmínkou přijetí je podání přihlášky se všemi uvedenými přílohami včetně dokladů o ukončeném magisterském studiu k stanovenému termínu a následně úspěšně složeného dvoukolového přijímacího řízení.

Uchazeči o studium budou přijímáni v pořadí podle výsledků výběrového řízení do naplnění kapacity do prezenční a kombinované formy doktorského studijního oboru Historie věd a techniky v rámci DSP HVT.

Přijat ke studiu je uchazeč, který u ústního přijímacího pohovoru (na který bude pozván pouze po úspěšném absolvování písemných testů z historie /především historie věd a techniky a hospodářských a sociálních dějin v rozsahu 18. – 20. století/ a ze zvoleného jazyka) dosáhl minimálně 70 bodů a zároveň se podle počtu dosažených bodů umístil v pořadí odpovídajícímu předem stanovenému maximálnímu počtu sedmi (7) přijímaných pro DSP HVT/HST v daném akademickém roce. Celkový bodový zisk uchazeče je součtem dílčích bodových hodnocení v jednotlivých položkách ústního přijímacího pohovoru. Celkem je možno získat maximálně 100 bodů.

Přijímací ústní pohovor (max. 100 bodů) se sestává z následujících částí:

1. Odbornost (max. 60 bodu):

a) odborná rozprava nad předloženým projektem disertační práce z Historie věd a techniky a nad její metodologií, metodikou a odbornou literaturou a prameny vztahujícími se k projektu (max. 30 b.),

b) posouzení odbornosti a dosavadní odborné a publikační činnosti uchazeče k oboru studia (max. 15 b.),

c) prokázání znalostí z oboru vlastního studia Historie věd a techniky (max. 15 b.).

2. Jazykové ústní znalosti (max. 40 bodů) – AJ, FJ, NJ:

a) pohotovost (max. 10 b.),

b) stylistika a odborná slovní zásoba (max. 15 b.),

c) jazyková správnost (max. 15 b.).

Oznámení výsledků přijímacího řízení

Rozhodnutí o přijetí, či nepřijetí ke studiu bude uchazeči zasláno nejpozději 30 dnů od termínu konání přijímacího pohovoru doporučeným dopisem do vlastních rukou. Uchazečům, kteří nebudou mít v době podání přihlášky ukončené magisterské studium, bude vydáno rozhodnutí o přijetí do DSP HVT/HST až po dodání dokladů o úspěšně dokončené magisterské etapě studia a ověřené kopii diplomu. Tyto doklady jsou uchazeči povinni doručit na FEL ČVUT v Praze neprodleně, nejpozději do zápisu do DSP HVT/HST. V případě přijetí ke studiu uchazeč současně s vyrozuměním o přijetí obdrží pozvání k zápisu ke studiu. Pokud uchazeč nepřevezme jemu zaslané rozhodnutí, bude toto rozhodnutí zveřejněno na Úřední desce FEL ČVUT v Praze. Dnem doručení je osmý den po vyvěšení.




Offline Website Creator